Referat af bestyrelsesmøde 21. februar 2006
på formandens adresse
Fuldtalligt fremmøde:
Benny Dylander, formand
Inger Jensen
Svend Aage Olsen
Jan Bendix
Pkt 1 Økonomi og kontingent
Ifølge vedtægterne betales der for 2006 et indmeldelsesgebyr på
6000 kr pr indmeldt gymnasium. Beløbet er imidlertid ikke blevet
opkrævet, idet Rektorforeningen af deres opkrævede kontingent har
tilbudt at afholde alle udgifter for GBF i 2006. På grund af
uenighed om betingelserne herfor er der dog indtil nu ikke overført
midler til GBF, og vi har derfor en række udestående
fordringer.
Trods dette blev det besluttet at fortsætte arbejdet som planlagt, idet Undervisningsministeriet har lovet at se på sagen. Vi regner således med enten at Rektorforeningen oversender et beløb, eller at ministeriet bevilger et tilskud inden for de næste par uger.
Pkt 2 Indmeldelser
Der foreligger indtil nu 15 indmeldelser, men vi har hidtil
ikke kunnet sende bekræftelser ud fordi betalingsspørgsmålet ikke
var afklaret.
Det blev besluttet at vi i løbet af uge 9 meddeler de interesserede gymnasier at vi anser økonomien for afklaret og at der ikke vil blive sendt opkrævning for 2006. Samtidig skal der fra Undervisningsministeriet skaffes mail-adresser på de gymnasier vi ikke har haft kontakt med, således at vi kan sende samme besked til dem. I brevet herom skal det understreges at GBS i første række er et erfaringsforum for bestyrelserne - og vanskelighederne med Rektorforeningens tilbud skal ikke berøres.
Pkt 3 Konferencen i marts
Der var enighed om at flytte konferencen tidsmæssigt,
således at den afholdes den 24. april eller den 2. maj (eventuelt
den 4. maj).
Programmet skal fokusere på de enkelte gymnasiers udarbejdelse af vedtægter samt arbejdet med visionerne for de kommende år. Udarbejdelsen af vedtægterne skal belyses i et oplæg fra Undervisningsministeriet, formentlig ved Søren Hansen, mens visionerne kan belyses ved et eller flere indlæg fra en rektor og en bestyrelsesformand fra samme gymnasium som har erfaringer på dette område. Rektorforeningen skal spørges om de kan pege på relevante gymnasier.
Tidsmæssigt foregår konferencen fra kl 10 eller 10.30 til 16 eller 16.30, og der indlægges frokost samt mulighed for interne drøftelser og erfaringsudveksling, blandt andet i form af uformel snak ved en afslutningsdrink. Som konferencested valgtes Odense Kongrescenter, hvis dette er muligt på en af de valgte datoer.
Pkt 4 Hjemmesiden
Arbejdet med hjemmesiden skrider fremad. Den vil formentlig kunne
lanceres i uge 9. Erhvervsskolernes Forlag står for den tekniske
del, og bestyrelsen har tidligere taget stilling til indholdet. En
prototype blev forevist, og der var enighed om grafik og
opstilling. Der var dog enighed om at der under menupunktet
'Medlemmer' burde være mulighed for at kunne søge på gymnasium, og
ikke kun på formand.
Pkt 5 Andre aktiviteter og
eventuelt
Næste bestyrelsesmøde blev aftalt til 7. april kl 10. Indtil da
afklares eventuelle problemer pr mail.
BD 21/2 2006